Revani

Kaç Kişilik

10 Kişilik

Hazırlama Süresi

30 Dakika

Pişirme Süresi

25 Dakika

Malzemeler

  • 3 Su Bardağı Un
  • 12 Adet Yumurta
  • 1 Paket Kabartma tozu
  • 2 Paket Vanilya
  • 1 Adet Limon
  • 10 Su Bardağı Şeker
  • 2,5 Su Bardağı İrmik
  • Hindistan Cevizi

Nasıl Yapılır?

Şurubu için; 1,5 kg şeker, 1,5 litre (7,5 su bardağı) su ile bir tencerede kaynatılıp, kevgirle birkaç defa karıştırılır. Şurup, 5-6 dakika kaynadıktan sonra içerisine yarım limonun suyu ilave edilir. 10 -15 dakika daha kaynadıktan sonra (koyu bir kıvamda iken) ocaktan alınır ve soğutulur.

Revani hazırlamak için; yumurtalar, şeker ve vanilya çırpma kabına konur. Yumurta kabı, başka bir kapta bulunan sıcak suyun içine (benmari usulü) oturtulur. Yumurtaların 40 derece civarında ısınması beklenirken bir yandan çırpma işlemi sürdürülür. Yumurtalar, ocak dışında, tamamen soğuyup krem halini alana kadar, telle veya mikserle köpürtülerek çırpılır.

Elenmiş un, irmikle karıştırılır ve yumurtanın üzerine serpinti halinde dökülür. Yumurta, pütürleştirilmeden, küçük bir kevgir yardımı ile karıştırılır. Yağlanıp unlanmış tepsiye boşaltılır ve fazla oynamadan düzlenir. 175 derece fırında yaklaşık 25-30 dakika civarında kızarana pişirilir.

Revani piştikten sonra fırından çıkarılıp, üzerine, soğuk şurubun büyük bir kısmı dökülür, tekrar fırına verilerek 4-5 dakika içinde revaninin şurubu emmesi sağlanıp fırından alınır. Şurubun kalan kısmı, kıvamı biraz daha koyulaştırılarak revaninin üzerine dökülür. Soğuduktan sonra porsiyonlanır, üzeri hindistan cevizi ile süslenip servis yapılır.

Püf Noktası

Revaninin iyi pişmesi ve düzgün kabarması için tepsinin yağlanıp unlanması unutulmamalıdır.

Çırpmadan önce, yumurta ile şekerin birlikte hafif çırpılarak, mutlaka ısıtılması gerekir.

Yumurtaya, un ve irmik ilave edilerek yumurtanın pütürleşmemesine dikkat edilmelidir.

Servis Önerisi

Revani porsiyonlandıktan sonra üzeri çekilmiş yeşil fıstık ve hindistan cevizi ile süslenip servis yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir