Hazır Yufkadan Baklava

Kaç Kişilik

12 Kişilik

Hazırlama Süresi

30 Dakika

Pişirme Süresi

40 Dakika

Malzemeler

  • 1 Paket Baklavalık yufka
  • 2 Paket Margarin veya tereyağı
  • 2 Su Bardağı İri dövülmüş Ceviz
  • 1 Kilogram Şeker
  • 5 Su Bardağı Su
  • Yarım Adet Limon

Nasıl Yapılır?

Bir tencereye şekeri ve suyu koyup karıştırarak kaynatın. Serbest kıvamına gelince yarım limon suyunu ilave edin. Şerbet bir taşım kaynayınca altını kapatın ve soğumaya bırakın.

2 paket margarini veya tereyağını bir tavada eritin. Fırın tepsisini yağlayın. Üç adet yufkayı tepsiye yayın ve fırçayla yağlayın. Üzerine 3 yufka daha alarak yayma işlemine devam edin. Yufkaları yarısını bu şekilde tepsiye dizin. Cevizleri yufkaların üzerine bolca serin ve iyice yayın. Geride kalan yufkaları, aynı şekilde yağlama işlemine devam ederek cevizleri üzerine Serin. Serme işlemi bitince tepsinin kenarında taşan yufkaları düzgün bir şekilde, baklava boyutlarında kesin.

Eritilmiş olduğunuz yağı, baklavanın kenarlarından dolaşarak ve her tarafına yayılacak şekilde dökün ve tepsiyi fırına verin. Önceden ıslatılıp 200 dereceye ayarlanmış fırında 30-40 dakika kızarıp kızarmadığını kontrol ederek pişirin. Pişirdiğiniz baklavayı fırından çıkarın. Tepside hamurlar tarafından emilmeyen yağ kalmışsa süzdürün. Sıcak baklavanın üstüne ılık şerbeti iyice her tarafını ıslatarak şekilde dökün. Bir kaç saat sonra servis yapın. Afiyet olsun.

Servis Önerisi

Servis yaparken üzerine fıstık içi ile süsleyip servis yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir